تبلیغات
آموزش مسائل جنسی و زناشوئی
رابطه,زناشویی,پس,زایمان,

.:. امروز :
   
 
امكانات

تبلیغاترابطه زناشویی پس از زایمان

خیلی از همسران تصور می‌كنند پس از زایمان باید تا هفته‌ها رابطه زناشویی نداشته باشند؛ چون ممكن است برقراری چنین رابطه‌ای باعث آسیب به مادر شود. باور غلط دیگری كه در این مورد رواج دارد، بهتر بودن سزارین نسبت به زایمان طبیعی برای برقراری رابطه زناشویی بعد از آن است. البته بعضی اوقات هم مشغولیت بچه‌داری باعث می‌شود كه زوج‌ها خودشان و یا رابطه زناشویی‌شان را فراموش كنند كه این نكته هم می‌تواند در درازمدت عوارض نامطلوبی بر روابط زوجین بگذارد. درباره این موارد با دكتر ملك‌منصور اقصی، متخصص زنان و زایمان و استاد دانشگاه تهران گفتگو كرده‌ایم...بعد از زایمان، تا چه مدتی محدودیت و منع رابطه زناشویی وجود دارد؟
در یك مدت زمان خاص پس از زایمان، توصیه ما این است كه رابطه زناشویی وجود نداشته باشد و علت آن هم این است كه می‌خواهیم محل چسبندگی جفت ترمیم پیدا كند چون مثل یك زخم باز می‌ماند. جفت از دیواره كنده شده و خو‌ن‌ریزی‌های معمول بعد از زایمان، از همین محل است. تا این زخم ترمیم پیدا نكرده، بهتر است رابطه‌ زناشویی نداشته باشند. این زمان حدود 3 هفته طول می‌كشد. در قدیم می‌گفتند تا 6 هفته. اما امروز می‌گویند تا 3 هفته هم كفایت می‌كند.

آیا این مدت برای زایمان طبیعی و سزارین فرق دارد؟
مسلما شرایط زایمان طبیعی و سزارین باهم فرق می‌كند. اگر زایمان طبیعی باشد چون در محل، ممكن است برش و بخیه زده شده باشد و این زخم در طول 2 هفته بهبود پیدا می‌كند، چنانچه مشكل خاصی پیدا نكند، همین 3 هفته كافی است.

در مورد سزارین چه طور؟
بستگی دارد به نوع سزارینی كه انجام شده است. اگر همراه با چسبندگی زیاد یا بروز عفونت باشد، ممكن است رابطه‌ زناشویی همراه با درد باشد. یعنی پس از رابطه‌ زناشویی، زن یك درد مبهمی در ناحیه لگن خود حس می‌كند. در حقیقت، با حركت احساس درد می‌كند. بالاخره سزارین یك برش است. شكم باز شده و دست خورده، در بهترین شرایط هم سزارین تا حدی چسبندگی ایجاد می‌كند. بنابراین زایمان طبیعی از این جهت بهتر است و برخلاف تصور عوام كه فكر می‌كنند سزارین برای رابطه زناشویی‌شان بهتر است، باید اشاره شود كه پس از یك زایمان طبیعی و سالم، رابطه زناشویی در مقایسه با سزارین مطلوب‌تر است.

آیا این چسبندگی، به غیر از درد محدودیت دیگری هم برای رابطه زناشویی ایجاد می‌كند؟
نه، فقط همان درد را ایجاد می‌كند. پس از زایمان نكته‌ دیگری كه وجود دارد، زمانی است كه مادر شیر می‌دهد. در این شرایط فعالیت تخمدان‌ها متوقف شده و این می‌تواند باعث كم شدن ترشحات واژن و خشكی آن شود. اگر زن چنین احساسی را دارد، بهتر است از ژل‌های لوبریكانت استفاده كند كه محلول در آب است.

برخی خانم‌ها تصور می‌كنند بعد از زایمان طبیعی ممكن است نتوانند مثل قبل رابطه زناشویی برقرار كنند. آیا چنین تصوری درست است؟
یكی از تغییرات فیزیولوژیك كه در طول بارداری اتفاق می‌افتد هیپرتروفی یا افزایش حجم دستگاه تناسلی است؛ یعنی یك مقداری بافت بزرگ‌تر و متورم‌تر می‌شود. خود كانال زایمانی نیز بازتر می‌شود. رحمی كه قبلا 100 گرم بوده حالا می‌شود 1000 گرم. بعد از زایمان، تمام این تغییرات طی 6 هفته بر می‌گردد به حالت عادی. پس تغییرات چندانی برای اندام‌ها برای طولانی مدت اتفاق نمی‌افتد.

در جایی می‌خواندم كه برای پیشگیری از تغییر شكل‌های مختصری كه ممكن است بعد از بچه‌دار شدن اتفاق بیفتد، تمرین‌هایی وجود دارد. آیا این حرف درست است؟
بله، تمرین عضلات كف لگن، ورزشی است كه حتی برای خانم‌هایی كه باردار نیستند، می‌تواند رضایت ناشی از رابطه زناشویی را افزایش دهد. برای خانم‌هایی كه اختلالات جسمی دارند و یا دیر به ارگاسم می‌رسند، توصیه می‌شود در طول روز مرتب این عضلات را تقویت كنند. برای تقویت، عضلات را باید به صورت متناوب منقبض و منبسط كنند. ابتدا نیز این كار را با دفعات كم شروع كرده و كم كم آن را افزایش دهند. طول مدت انقباض و انبساط را هم می‌توانند افزایش دهند. به عنوان مثال اول 3 ثانیه، و بعد كم كم مدت را تا 10 ثانیه افزایش دهند. این تمرین حتی برای دوران یائسگی كه عضلات كف لگن ضعیف می‌شوند نیز مفید است البته توصیه می‌شود كه در دوران بارداری نیز خانم‌ها این كار را انجام دهند.

بسیاری از خانم‌ها پس از زایمان و در زمان شیر دادن، از ترس باردار شدن ترجیح می‌دهند كه رابطه زناشویی نداشته و یا در حداقل ممكن داشته باشند. روش درست برای جلوگیری در این دوران چیست؟
توصیه می‌كنیم كه خانم‌ها هفته‌ ششم پس از زایمان به مراكز بهداشت مراجعه كنند. مشاور با توجه به شرایطی كه زن و مرد دارند روش قابل اطمینانی را برای جلوگیری به آنها معرفی می‌كند چرا كه فقط 40 روز اول پس از زایمان احتمال بارداری وجود ندارد و بعد از آن به علت احتمال حاملگی، جلوگیری صورت بگیرد.

ارسال شده توسط:Bia Denj در یکشنبه 10 آبان 1388 | نظرات()
مطالب گذشته

تکنیکهای ارگاسم چندگانه در مردان
20 تحریك كننده سكسی زنان
روش بزرگ کردن آلت در مردان
هیچ مردی تحمل درد زایمان را ندارد !
میل جنسى؛ وادادگى یا دلدادگى
بیوشیمی جنسی
انحرافات جنسی
انواع امیزش
فلسفه عشق در روابط زناشویی
اسرار مگوی دین و مسائل جنسی
انچه که باید در مورد روابط جنسی پیش از ازدواج بدانید...
بهترین حالات جنسی:5 اشتباهی که اکثر اقایون مرتکب می شوند
در صورت وقوع تجاوز جنسی چه باید کرد؟؟
سایز سینه در خانمها:ایا واقعا اهمیت دارد؟؟
اوج لذت جنسی چیست؟

آرشیو ماهانه
آذر 1388
آبان 1388
مهر 1388
آمار كلی وبلاگ
نویسندگان Bia Denj

آمار وبلاگ بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
بازدید های این ماه :
بازدید های ماه قبل :
کل بازدید ها :
تعداد کل مطالب :

اطلاعات بیشتر
Pagerank
تبلیغات

‍CopyRight © 2008 - 2009 by http://bia2denj.mihanblog.com . Allreserved
This Template Transporting For Mihanbblog By WorldTemp.MihanBlog.Com And Special Thanks To Milad Mahdavi

رابطه,زناشویی,پس,زایمان,